Ezek voltak 2013 legjobb lemezei
hétfő, december 02, 2013
FOOTER
, Posted in
amygdala
,
anathema
,
antonia vai
,
bedroom cassette masters
,
bloodlights
,
daughter
,
diane birch
,
lemez
,
michael monroe
,
nick cave
,
oh land
,
poirier
,
The Fratellis
,
thyrfing
,
triggs & gusset
,
wattican punk ballet
Ki az, aki meg szokta hallgatni azokat a lemezeket, amelyeket különböző szerkesztőségek mindenféle besztof válogatásaikban ajánlanak? Mert mi nem. Minek? Van nekünk saját, inkább azzal foglalkozunk, és persze önöknek is a miénket ajánljuk. Ráadásul tök változatos. Tényleg.
Szerzőink minden homályos emléküket összeszedték, ami a 2013-as év lemeztermésére vonatkozik. A válogatás szempontjai nem voltak valami bonyolultak, de az fontos, hogy csak 3 lemezt lehetett megnevezni. Nem mindenkinek ment könnyen...
Szuszu:
Daughter – If You Leave
"Tíz szám, egyetlen hiba nélkül. Gyengéden kínoz halálra, a végeredmény pedig, szűnni nem akaró gyönyör."
Wattican Punk Ballet – Playground
"Mert örmények, kedvesek, tehetségesek, és szeretik a magyarokat. Plusz a Deti Picasso oszlopos tagjai voltak. Kell ennél több?"
Antonia Vai – Lovers and Prophets
"A "miénk"! Örülünk, hogy végre Magyarországon van, és minden egyes koncerten, és albummal teljesen lehengerel, és a földbe döngöl. Persze pozitív értelemben. A legjobb választás, a nap bármely szakában."
***
Andorka:
Amygdala – Pillars of Creation
"A Pillars of Creation egy kicsit visszavisz abba az időbe, amikor még nem voltak olyan éles határok a zenei stílusok között, hanem a jó zene, egyszerűen jó zenének számított. A pszichedelikus rock bandákra hajazó gitárszólamok, tompa, mámorító szőnyeghangok, dubstep-es basszusok, vibráló ritmusok. Ezekből, és számos más rétegből építkezik kivételes érzékkel a szerző."
Poirier – Boundary
"Táncolható bass muzsika, agyas kísérletiség, tropical, dancehall, grime vagy éppen techno. Poirier virtuóz könnyedséggel keveri az egymástól elütő műfajokat. Hitvallása megadni a népnek amit akar egy jó kis zenei iskolázás mellett. Megfoghatatlan, ám azonnal szerethető stílusával, biztos, hogy még hosszú évekig megtölti a táncparketteket világszerte a kanadai lemezlovas/producer."
Bedroom Cassette Masters 1980 - 89 – Bármelyik Volume
"A kezdeményezés olyan király és egyedi, hogy tulajdonképpen nem is lehet választani az idén megjelent három albumból. Simon Holland BCM-je olyan zenék gyűjteménye, amelyek szintetizátorral és dobgéppel készültek „házilag” 80 és 89 között. Eredetileg e stílus autentikus darabjait kívánta felkutatni, de aztán belőle merítő kortárs, eredeti darabok is helyet kaptak. A lényeg a lo-fi, analóg hangzás, csak olyan eszközökkel dolgozhattak, amelyek a megadott években már rendelkezésre álltak."
***
KáZsé:
The Frattellis : We need medicine
"Kiváló britpop utóérzés skót zenészektől. Az album akkor is király lenne, ha az idei Szigeten nem ők nyomják az egyik legnagyobb bulit."
Diane Birch: Speak a Little Louder
"Kellemes zene, remek zongorával a fáradt téli estékhez."
Oh Land: Wish Bone
"Oh Land második lemeze nem sok változást mutat az elsőhöz viszonyítva, a zene azonban csak az elődóval együtt lesz igazán szerethető."
***
Gaben:
Anathema: Universal
"Az Anathema az isten, a legjobb, legkirályabb. De ez csak azért, mert nem kezdünk Anathemával kapcsolatos bekezdést enélkül a kinyilatkoztatás nélkül. Meg persze azért is, mert ez a lemez tetszik a legjobban azóta, mióta a liwerpooli arcok már nem igazán rock zenét nyomnak (vagy de?). Annak idején azt mondtuk a koncertfilmre, hogy hidegrázós. Na, időnként ez köszön vissza csak a hanganyagot hallgatva is. Kár, hogy rövid."
Michael Monroe: Horns & Halos
"Slágergyűjtemény az egykori Hanoi Rocks és Backyard Babies tagok vezetésével. Nem lehet sokat mondani róla, vidám rock n' roll. Kúl."
Bloodlights: Stand or Die
"Nem csak azért van itt, mert az év koncertjét kenték ősszel a Dürerben, hanem azért is, meg ilyen suttyó, súlyos, tökös és szarházi rock album régen jelent már meg. A zenekar felvette ezt a lemezt, aztán meghallgatta és kidobta, aztán újra kezdte a munkát, és mi csak azt tudjuk mondani, hogy érdemes volt. A harmadik - Ten Times - című dal elején van egy pillanat, amikor a gitáros mintha "elbotlana" a húrban. Na, már annak az egy másodpercnek a fílingje is leírhatatlan."
EveCarrot:
CocoRosie: Tales of a GrassWidow
"Sejtelmesen lágy, lágyan sejtelmes a fülnek, és különben is minden jó, ami Cocorosie."
Anna & the Barbies: Ánem!
"Kiderült általa, hogy ami magyar, még mindig nem feltétlenül rossz."
Yeah Yeah Yeahs: Mosquito
"Mert a Sacrilege című dal önmagában világmegváltoztató erejű „nóta”, és akkor az album többi daláról még szót sem ejtettünk."
Srég:
Triggs & Gusset: Legacy of the witty
"A Triggs & Gusset egy lengyel dzsessz duó, akik ezen a lemezen másokkal kiegészülve olyan mélységű gyászos doomjazzt kreálnak, ami kb. súlyosabb, mint a legtöbb végzetmetál együtt. Gyönyörű darab, amelyik annak ellenére nem mászik le a zenelejátszómról, hogy pl. tömegközlekedésen lehetetlen hallgatni, mert a sok kis finom megoldás egyáltalán nem jön át, csak csöndben, egy elsötétített szobában. De mégis, még ha csak a felét hallod, az is kurva jó."
Nick Cave and the Bad Seeds: Push The Sky Away
"A mester új lemeze. Tökéletes, mint mindig. Mit lehet ehhez még hozzáfűzni?!"
Thyrfing: De Ödeslosa
"Kiknek orcáján azonnal kiül a heveny, lesajnáló mosolygás a "viking/pogány black metal" szókapcsolat hallatára (ahogyan régebben az enyémre is), nyugodtan behúzhatják fülüketfarkukat, és szégyenkezve agyonhallgathatják ezt a lemezt (és az elődjét, a Hels Vitét is), mert ezek a svéd srácok nem szarral gurigáznak. A Thyrfing még úgy is a legjobb ebben a műfajban (sőt, megkockáztatom az egész extrém metál mezőnyben is top 10es), hogy a nevében szerepel a "fing" szó. De amint meghalljuk a zenéjüket, elmegy a kedvünk a viccelődéstől. Az ősi mondák, csaták, szerelmek, csalódások, fájdalmak elevenednek meg, a műfajilag sajnos szinte kötelező patetikusság és mesejelleg nélkül, olyan riffekkel, amelyek ereje előtt önkéntelenül meghajolsz. Többször."
És önnek melyik volt a kedvenc lemeze idén?
Írja meg nekünk itt!